Če se želite znebiti maščobnih oblog okoli pasu in imeti raven trebuh, pozabite na trebušnjake, tablete za hujšanje in stroge diete. Tu so nasveti, ki vam bodo pomagali hitro in trajno zmanjšati obseg trebuha. Za vas smo zbrali vse potrebne informacije, katere vaje za trebuh so najbolj učinkovite, katero hrano jesti in še veliko drugih pomembnih trikov.
Velik trebuh predstavlja tveganje za zdravje
Imate zjutraj raven trebuh in tekom dne vse večjega, bolj napetega? Najverjetneje vas muči le napihnjenost. Ko povečan trebuh vztraja dlje časa, pa so najverjetneje krive odvečne maščobe.
V telesu se shranjujeta dve obliki maščob – podkožna in visceralna. Podkožno najlažje opazimo na udih, visceralno okoli trebuha. Ker se visceralna nahaja med telesnimi organi in v organih, je nevarnejša. Povzroči lahko vnetja v telesu, bolezni srca in ožilja ali sladkorno bolezen. Tako je maščoba na trebuhu resnično veliko več kot samo estetska težava. Dobra novica je, da se z vsakim izgubljenim kilogramom zmanjšata tako tveganje za bolezen kot vaš trebušček.
V nadaljevanju smo pripravili
- kombinacijo vaj za izgubo maščob okoli trebuha;
- nasvete za preprečevanje napihnjenosti trebuha;
- dotaknili pa se bomo tudi ostalih težav na katere nakazuje velik trebuh in
- zaključili z nasveti za zdrav življenjski slog, ki je edini, ki lahko zagotovi raven trebuh.
Najučinkovitejše vaje za trebuh
Klasične vaje za izgubo maščob okoli trebuha navadno vključujejo trebušnjake in podobne vaje, ki obljubljajo hitre rezultate. A lahko nam verjamete, da hujšanje v trebuh ne obstaja. Raven trebuh zahteva kombinacijo anaerobne in aerobne vadbe: z anaerobno ciljamo na vse odvečne maščobe v telesu, z aerobno pa še dodatno učvrstimo mišične skupine na določenih delih telesa.
Telesno maščobo boste najhitreje zmanjšali z intenzivno aerobno vadbo, kjer se zadihate in povišate srčni utrip (tek, hoja v hrib ali hitra hoja, kolesarjenje, plavanje, skakanje s kolebnico, ples, badminton …). Na posamezne mišične skupine pa se lahko še bolj osredotočite s pilatesom, vajami za moč in drugimi anaerobnimi vajami.
Če je vaš cilj raven trebuh, je smiselno okrepiti globoko trebušno mišico in ne le površinskih mišic. Globoka trebušna mišica namreč sodeluje pri skoraj vsaki športni aktivnosti in pri povsem vsakodnevnih aktivnostih, kot so dvigovanje težjih bremen, sklanjanje in sedenje.
Da dosežemo čim boljši učinek in ne tvegamo poškodb, je pomembno, da vaje za raven trebuh vedno izvajamo pravilno in ne pozabimo na regeneracijo. Z ustrezno izvedbo, vztrajnostjo in pravo mero počitka bodo rezultati najhitreje vidni.
Preprečite napihnjenost trebuha
Ko je razlog za povečan trebuh napihnjenost, opazujte, kdaj se težave največkrat pojavijo, katera živila in kombinacije živil jih poslabšajo, ste morda preskočili obrok, pili premalo tekočine …
Morda vam težave povzroča le določeno živilo. Če sumite, da gre za bolezensko stanje, alergijo ali intoleranco, je seveda dobro, da se vseeno posvetujete z zdravnikom.
Nekatera živila že sama po sebi povzročajo napihnjenost (brstični ohrovt, zelje, suhe slive, čebula, stročnice …). Zadnji gumb na hlačah boste morda morali odpeti tudi zaradi napačnega kombiniranja živil (npr. žita s sadjem, žita z mlečnimi izdelki, banane v smoothijih z zelenjavo in drugim sadjem …), prehitrega prehranjevanja, pitja premalo tekočin, stresa, pomanjkanja dobrih bakterij v črevesju in uživanja živil, ki hranijo slabe bakterije (banane, krompir, testenine).
Poglejmo si, kako lahko sami preprečite napihnjen trebuh:
- prehranjujte se po načelu srednjega glikemičnega indeksa;
- jejte počasi in več manjših obrokov na dan;
- pijte vodo, izogibajte se gaziranim in sladkim pijačam, kavi, alkoholu;
- izogibajte se žvečilnih gumijev, slanim in sladkim prigrizkom ter umetnim sladilom;
- poskrbite za primeren vnos vlaknin in probiotičnih bakterij;
- žita in stročnice pred uživanjem namakajte;
- izogibajte se hrani pozno zvečer in ne izpuščajte zajtrka;
- vsak dan se sproščajte, izvajajte dihalne vaje ali meditacijo;
- uživajte zelišča in živila proti napihnjenosti.
Poudariti velja še, da je vsak posameznik drugačen. Nekateri boste s temi preprostimi nasveti hitro odpravili napihnjenost, drugi boste potrebovali bolj natančen in prilagojen prehranski načrt. Za pomoč pri tem so vam na voljo naše izkušene terapevtke na brezplačnem prvem posvetu.
Katere težave še spremljajo velik trebuh?
Za nabiranje maščob okoli trebuha pogosto krivimo tudi stres, saj ga avtomatsko povezujemo s čustvenim prenajedanjem. Številni ljudje tolažbo in pomiritev iščejo v hrani, kar hitro vodi v presežek zaužitih kalorij in odvečne kilograme. Tako da je nujno, da poskrbite tudi za svoje splošno dobro počutje. Vzemite si nekaj časa zase, za telovadbo, za pomiritev.
Kaj pa, če zaradi stresa nimate apetita, a vaš trebuh kljub temu vztrajno raste?
Znano je, da stres spodbuja tvorbo stresnega hormona kortizola v krvi in zavira tvorbo hormona DHEA (protiutež kortizola). Takšno hormonsko neravnovesje prispeva h kronični utrujenosti, depresiji in tesnobi, bolečinam v sklepih, celulitu in napihnjenosti. Previsoka raven kortizola na dolgi rok upočasnjuje metabolizem in povzroča kopičenje maščob v telesu.
Oba ekstrema, tako čustveno prenajedanje kot stradanje, predstavljata še dodaten stres za telo. Tudi ko se stres zmanjša, telo potrebuje kar nekaj časa, da ponovno vzpostavi ravnovesje. Včasih si niti ne more opomoči samo od sebe, zato mu je treba pomagati. V prvi vrsti z zmanjšanjem stresnih dejavnikov na minimum, nato z učenjem ustreznejšega odziva nanje (meditacija, joga, tehnike sproščanja …) in postopnim uvajanjem fizične aktivnosti v vsakdanjik.
Kot kažejo izkušnje zadovoljnih uporabnic Linea Snelle, je pomemben korak že, da se naučite ustaviti, si vzeti čas zase, zavestno zadihati ter umiriti telo in duha. Prav zato so terapije za nego in sproščanje telesa obvezen del naših programov. Med drugim vedno poskrbimo, da se vadba zaključi s sproščujočim oddihom v posebni savni, ki še dodatno pomaga pri izgorevanju maščob, hkrati pa deluje blagodejno tudi na počutje.
Raven trebuh zahteva spremembo življenjskega sloga
Povečan trebuh, ki je posledica prekomerne telesne teže, je precej bolj trdovraten kot napihnjen trebuh. V obeh primerih ga boste najučinkoviteje zmanjšali s celostno spremembo življenjskega sloga. Poglejmo si, kaj lahko za raven trebuh storite že danes:
- uredite si prehrano;
- pijte dovolj tekočin (vode, nesladkanih čajev);
- poskrbite za zadosten vnos vitaminov in mineralov;
- poskrbite za dobro presnovo in urejeno prebavo;
- izogibajte se dolgotrajnemu sedenju in povečajte telesno aktivnost;
- izberite anaerobne in aerobne vaje za trebuh;
- privoščite si redno sproščanje, dovolj spanja in počitka.
Gibanje in nega telesa sta z leti vse bolj pomembna, saj s staranjem upada mišična masa, vezivno tkivo oslabi, površina kože postane pomarančasta, poraba energije je vse manjša in presežek energije se v obliki maščobe rad nabira prav na trebuhu. Še veliko bolj pa je ravno ta težava očitna, ko želimo shujšati po porodu, hujšanje v trebuh je takrat eno najbolj zahtevnih delov.
S temi spremembami boste bistveno vplivali na apetit in željo po hrani, raven kortizola in hormonsko ravnovesje, delovanje črevesja in drugih telesnih organov ter na druge dejavnike, ki so odgovorni za prekomerno telesno težo. Na povečan trebuh in kopičenje maščobnih oblog lahko seveda vplivajo tudi nekatera zdravila in zdravstvene težave, zaradi katerih je smiselno obiskati osebnega zdravnika.
Še več o tem kako shujšati v trebuh si lahko preberete v našem blogu. Za pomoč pri vzpostavljanju redne in zdrave prehrane, soočanju z vsakodnevnim stresom in iskanju optimalnega življenjskega ravnovesja, pa smo vam na voljo izkušene terapevtke v 9 centrih Linea Snella po vsej Sloveniji.
|
Oglasite se na brezplačnem prvem posvetu in se pozanimajte, katere bi najbolj ustrezale vam.