Zdrava božična večerja, ki si jo lahko privoščite brez slabe vesti

Hrana nas povezuje in ob njej stkemo marsikateri lep spomin, obeležimo posebne dosežke, proslavimo obletnice, kulinarično razvajanje pa je tudi nepogrešljiv del prazničnih dni. Eden takšnih je gotovo božič, ko se ob obloženi mizi zberemo v krogu najdražjih.

Božična večerja je lahko okusna in hranljiva. To pa ne pomeni, da morajo biti jedi kalorične bombe. Zdrava božična večerja je sestavljena iz vseh obveznih delov, od predjedi, glavne jedi, priloge do sladice ter je obenem uravnotežena, okusna, nasitna in lahko prebavljiva – hujšanje ne pomeni, da moramo preskočiti večerjo!

Svetovalke Linea Snella smo pripravile nekaj predlogov jedi, ki si jih lahko s svojimi najdražjimi privoščite med prazniki brez slabe vesti.

Predjed kot uvod v čudovit večer

Zimska enolončnica z lečo in bučo

Hitra in enostavna juha, ki bo ravno prav ogrela želodce za božično večerjo.

Sestavine:

olje, čebula, por, krompir, korenček, leča, grah, buča, jušna osnova, začimbe, po želji listi mlade špinače

Priprava:

V loncu segrejte žlico olja in na njem popražite nasekljano čebulo, por, olupljen in na kocke narezan krompir ter rezine korenčka.

Dodajte lečo, grah in na kocke narezano bučo, na hitro popražite ter zalijte z jušno osnovo in vodo. Zavrite, nato pa zmanjšajte ogenj in kuhajte približno 30 minut, da se zelenjava in leča zmehčata.

Začinite s soljo, poprom, po želji pa še sladko papriko, kurkumo, timijanom in peteršiljem. Vodo med kuhanje po potrebi dodajajte do želene gostote. Pred serviranjem lahko v juho dodate še liste mlade špinače.

Prazniki so čas za uživanje v dobri hrani in družbi, a ni treba da so obroki kalorične bombe.

Solatni krožnik s priokusom poletja in morja

Ta enostavna in hitro pripravljena predjed bo navdušila vse ljubitelje morskih sadežev in gostom v želodcu prihranila dovolj prostora za uživanje v vseh jedeh prazničnega menija.

Sestavine:

paradižnik, čebula, olive, česen, morski sadeži po želji, začimbe, olje, limonin skot, bruskete ali brezglutenski kruh

Priprava:

V solatno skledo dodajte vse, kar vas spominja na poletne večere na morju: paradižnike (najbolje češnjeve), svežo čebulo, olive, česen, peteršilj, pokrovače, školjke, kozice in hobotnico.

Začinite jo z limoninim sokom, poprom in oljčnim oljem, postrezite pa s popečenimi polnozrnatimi brusketami ali brezglutenskim kruhom.

Glavne jedi in priloge, s katerimi boste navdušili

Svinjski file s pilavom iz kvinoje

Sestavine:

Meso: Svinjski file, oljčno olje, začimbe, po želji limonina lupinica

Priloga: oljčno olje, česen, kvinoja, sveža špinača, zrna granatnega jabolka za dekoracijo

Priprava mesa:

Svinjski file je najmehkejši, najbolj slasten in sočen del svinjine, ki vsebuje zelo malo maščob.  Spečete ga lahko v enem kosu ali narezanega na debelejše medaljone.

Pred peko file začinite s soljo in poprom ter mešanico začimb za svinjino. Po želji dodajte naribano limonino lupinico.

Pri peki v enem kosu ga z vseh strani najprej na hitro popecite na vročem oljčnem olju, nato pa dokončajte v pečici, segreti na 200 °C. Po 15 minutah ga obrnite in pecite še na drugi strani 15 minut.  Bodite pozorni, da ga ne pečete preveč, saj lahko meso hitro postane suho in pusto.

Priprava priloge:

Pilav je ena tistih prilog, ki vsako jed povzdigne na višji nivo.

Na žlici oljčnega olja v ponvi na hitro popražite nasekljan česen. Dodajte kvinojo in jo pražite nekaj minut, da prijetno zadiši. Nato jo zalijte z vodo in dušite toliko časa, da zrna nabreknejo in se zmehčajo.

Nato postopoma prilivajte vodo in ko izhlapi, kvinoji primešajte sveže liste oprane špinače.

Kvinojo razporedite po krožnikih, nanjo položite svinjske medaljone in pred serviranjem okrasite z zrnjem granatnega jabolka, ki bo jedi dal dodaten praznični priokus.

Piščanec je zaradi vsebnosti manj maščob odlična izbira za zdravo božično večerjo.

Hrustljavo zapečen piščanec ali puran z zelišči ter pire s pečenim česnom in dušenim sladkim zeljem

Pečen piščanec ali puran z zelišči je ena najpreprostejših jedi, s katero ne boste prihranili le pri kalorijah in maščobi, temveč tudi pri času.

Sestavine:

Meso: Cel piščanec ali puran, oljčno olje, začimbe, po želji limonina lupinica

Priloga: krompir, oljčno olje, cvetača ali gomoljnice po izbiri, česen, čebula, zelišča po izbiri, zelje, paradižnikova mezga

Priprava mesa:

Še preden se lotite priprave mesa ogrejte pečico na 180 °C.  Nato piščanca ali purana operite, osušite in mu odstranite odvečno maščobo.

V skledici zmešajte naribano limonino lupinico, oljčno olje, sol in ščepec mletega belega popra.

Meso začinite po notranji in zunanji strani s pripravljeno mešanico začimb in v notranjost položite vejico rožmarina in timijana.

Meso pecite eno uro na rešetki v pekaču, v katerega ste prej vlili vodo. Po potrebi med peko vodo dolivajte, po eni uri pa zvišajte temperaturo na 200 °C in pecite še 15 minut. Da je meso dovolj pečeno, se lahko prepričate s termometrom, ki mora pokazati vsaj 75 °C.

Priprava priloge:

Krompir je priloga, ki seveda ne sme manjkati na praznični mizi. Njegovo kalorično vrednost

lahko zmanjšate tako, da polovico količine krompirja nadomestite s kuhano cvetačo ali drugo zelenjavo. Eksperimentirate lahko s korenjem, zeleno ali kolerabo. Začeti velja z manjšimi količinami, saj imajo nekatere korenovke in gomoljnice precej specifičen okus. 

Pire pripravite na klasičen način, le da namesto masla uporabite oljčno olje, za piko na i pa ga lahko začinite s popečenim česnom, čebulo, drobnjakom ali peteršiljem.

Za dušeno sladko zelje zeljni glavi odstranite trde dele in zelje narežite na trakce ali krpice. Sperite ga pod tekočo vodo, nato pa popražite na čebuli in oljčnem olju. Ob koncu praženja začinite z nasekljanim česnom, posolite, popoprajte in po želji dodajte kumino.

Zelje nato dušite še približno 20 minut in po potrebi dodajajte vodo. Ob koncu dušenja začinite še z rdečo papriko in dvema žlicama paradižnikove mezge.

Če vi ali vaši gostje ne jeste mesa, pripravite okusno glavno jed z morskimi sadeži v glavni vlogi. Postrezite lososa s pečeno čičeriko ali polenovko z agrumi

 

Štirje recepti za sladice brez greha

Prosena strjenka z jabolčno čežano in oreščki

Sestavine:

jabolka, cimet, kokosovo olje, prosena moka, lešniki, orehi ali mandlji, vanilija, zamrznjeni gozdni sadeži, sladilo po izbiri

Priprava:

V skledi zmešajte 2 kilograma pretlačenih oziroma naribanih in ožetih jabolk (sok shranite), žličko cimeta in kokosovega olja, 3–4 skodelice prosene moke (proseno kašo lahko enostavno zmeljete v mlinčku), 150 gramov zdrobljenih lešnikov, orehov ali mandljev, vanilijo v prahu in po želji sladilo po okusu (npr. javorjev sirup).

Če je masa pregosta, ji dodajte jabolčni sok. Vlijte jo v modelčke za mafine, za zgornjo plast pa uporabite različno sadje (zamrznjene borovnice, višnje, jagode, maline ali sveža jabolka, hruške …). Pecite na 200 °C približno 45 do 60 minut. Pred serviranjem strjenke ohladite.

Zdrava božična večerja pa se lahko sklene tudi z očarljivo presno kakijevo zmrzlino v kozarčku, slastnimi bučnimi mafini z ovsenimi kosmiči ali lahko korenčkovo torto.

Naj bo božična večerja priložnost za smeh, veselje, uživanje in druženje z najbližjimi ob zdravi in okusni hrani.

Božična večerja naj se zaključi z zdravo sladico, kot je lahka korenčkova torta.

Božična večerja: Pogosta vprašanja in odgovori

1. Kako pripraviti okusno, a zdravo božično večerjo?

Priprava okusne in zdrave božične večerje vključuje izbiro svežih, nepredelanih sestavin, izogibanje živilom z večjo vsebnostjo maščob, soli in sladkorja.

2. Katera glavna jed je najbolj primerna za zdravo božično večerjo?

Najbolj primerne glavne jedi za zdravo božično večerjo vključujejo hrano z manj maščobami, na primer pečen puran ali piščanec, ribe z visoko vsebnostjo omega-3 maščobnih kislin, kot je losos, ter različna zelenjava.

3. Kako nadomestiti tradicionalne jedi z bolj zdravimi alternativami?

Namesto tradicionalnih jedi, ki vsebujejo veliko maščob, soli in sladkorja, pripravite bolj zdrave alternative. Nekaj predlogov si lahko preberete v prispevku zgoraj.

4. Kako pripraviti priloge za božično večerjo, ki so hranljive in okusne?

Priprava hranljivih in okusnih prilog vključuje uporabo sveže zelenjave, kalorično vrednost priljubljenega krompirja pa se lahko zmanjša na način, da se del krompirja nadomesti z zelenjavo.

5. Kako izbrati zdrave predjedi za božično večerjo?

Zdrave predjedi za božično večerjo vključujejo prigrizke iz svežega sadja in zelenjave ter lahke juhe ali solate.

6. Kateri so najboljši načini za zmanjšanje vsebnosti maščob in kalorij v božičnih jedeh?

Zmanjšanje vsebnosti maščob in kalorij v božičnih jedeh lahko dosežete z uporabo manj maščobnih sestavin, kot so olivno olje namesto masla, ter z izbiro lahkih metod priprave, kot so pečenje, dušenje ali kuhanje namesto cvrtja.

7. Ali lahko pripravim zdrave sladice za božično večerjo?

Da, na voljo je veliko receptov za zdrave sladice, ki vključujejo sadje, oreščke, manj sladkorja in maščob.

8. Kako se izogniti prenajedanju med božično večerjo?

Jejte počasi in manjše obroke, osredotočite se na občutek sitosti ter se izogibajte pretiranim količinam alkohola in sladkih prigrizkov.

9. Kako vključiti več zelenjave in sadja v božično večerjo?

Več zelenjave in sadja lahko vključite v božično večerjo s pripravo raznolikih solat, zelenjavnih prilog, svežih sadnih solat in drugih sadnih sladic. Sadje in zelenjavo lahko vključite v predjed, glavno jed in sladico.

10. Katere zdrave pijače lahko postrežemo ob božični večerji?

Zagotovo med zdrave pijače sodijo voda, katere okus lahko obogatite s sadjem ali zelišči, nesladkan čaj, sveže iztisnjeni sokovi ter različice koktajlov z manj sladkorja in kalorijami.


Praznični čas je navadno tudi priložnost za novoletne zaobljube. Če je med vašimi zaobljubami celostna skrb za zdravo telo in duha in si želite pri tem strokovno vodenje, se prijavite na brezplačen, neobvezujoč posvet.

Sorodne vsebine

Vabljeni na brezplačen, neobvezujoč posvet!
Kontaktirajte nas in se dogovorite za termin BREZPLAČNEGA Linea Snella svetovanja.
Skupaj bomo dosegli vaše cilje!!